W galerii umieściłem zdjęcia z procesji Bożego Ciała w Świekatowie.

 

Inicjatorką ustanowienia tego święta była przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege św. Julianna Cornillon (1193-1258). W 1245 r. doznała objawień, w których Chrystus zażądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii ( pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu kościół obchodzi właściwie w Wielki Czwartek), które ma być obchodzone w czwartek po niedzieli Św. Trójcy. Po zbadaniu objawień Biskup Liege postanowił wypełnić życzenie i w 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Jednak w tym samym roku biskup zmarł, a wyższe duchowieństwo za namową teologów uznało wprowadzenie tego święta za przedwczesne i niewłaściwe. Natomiast świętą Juliannę omalże nie uznano za heretyczkę i karnie przeniesiono na prowincję (1247 rok). Jednak w wyniku interwencji archidiakona katedry w Liege, kardynał Hugo ponownie zbadał sprawę i zatwierdził święto, dzięki czemu w 1251 roku ponownie ulicami Liege przeszła procesja eucharystyczna. Sam Kardynał Hugo wkrótce został biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i w końcu w 1261 roku papieżem jako Urban IV, wprowadzając w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała do Rzymu.

Po śmierci Urbana IV święto zaczęło zanikać. W 1314 roku papież Klemens V odnowił święto, a w następnie papież Jan XXII zatwierdził je na cały Kościół, natomiast od czasu papieża Urban VI jest to jedno z głównych świąt w roku liturgicznym.

Pierwsze wzmianki o procesjach w to święto pochodzą z Kolonii z 1277 roku, od XIV wieku pojawiają się Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i Mediolanie, a od XV wieku przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech stacji. W Polsce procesje Bożego Ciała pojawiły się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. W XVI wieku wprowadzono zwyczaj śpiewania czterech ewangelii przy czterech ołtarzach pochodzący z Niemiec, który istnieje do dnia dzisiejszego.

W galerii:

Zdjęcia z procesji Bożego Ciała w Świekatowie