Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym w Kościele katolickim. W galerii umieściłem kilka zdjęć z tego okresu wykonane w kościele parafialnym w Świekatowie.

 

 

Wielki Czwartek - podczas tej ofiary wspomina się ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Ewangelia tego dnia przypomina jak Jezus umył uczniom nogi i na pamiątkę tego wydarzenia w wielu kościołach kapłan umywa nogi wybranym wiernym.

Wielki Piątek - w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Kapłan wchodzi do kościoła i pada na twarz przed ołtarzem i przez chwilę zachowuje milczenie. Potem następują czytania, po których rozpoczyna się adoracja Krzyża, Kapłan odsłania wcześniej zasłonięty krzyż a następnie wierni podchodzą i go całują . Potem następuje Komunia Święta i na zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej Bożym Grobem.

Wielka Sobota - rozpoczyna się Liturgią Światła, gdzie na zewnątrz kościoła przy zapalonym ognisku kapłan święci ogień, kreśli symbole na paschale a następnie z zapalonym paschałem wchodzi do kościoła. Po tym następuje Liturgia Słowa składająca się z dziewięciu czytań. Kolejna to Liturgia Chrzcielna, podczas której błogosławi się wodę i odnawia przyrzeczenia chrzcielne. Dalej przystępuje się do Liturgii Eucharystycznej, na zakończenie której najczęściej odbywa się procesja rezurekcyjna.

 

Kilka zdjęć w galerii z Triduum Paschalnego w kościele parafialnym w Świekatowie.

 

 

Ciekawym zwyczajem jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, które następnie spożywa się podczas wielkanocnego śniadania. Świecenie odbywa się nie tylko w kościele ale także w poszczególnych miejscowościach parafii najczęściej przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych